piątek, 7 sierpnia 2015

RECENZJA! ,,Tajemnice Avagoh. Księga Życzeń"- Joanna Buczkowska

TYTUŁ: ,,TAJEMNICE AVAGOH. KSIĘGA ŻYCZEŃ"
AUTORKA: JOANNA BUCZKOWSKA
ILOŚĆ STRON: 236
WYDAWNICTWO: W.A.B.
MOJA OCENA: 7/10

Czy potraficie wyrażać kolory? Gdy jesteście smutni, stajecie się niebiescy? To oczywiście pytanie retoryczne. Jasne, że odpowiedź brzmi NIE. Więc skąd możemy wiedzieć co czuje dana osoba? Musimy po prostu nauczyć się UFAĆ.
Kasia ma 10 lat. Jej mama pracuje jako fizyczka. Bardzo pasjonowała ją dziedzina nauki jaką była własnie fizyka. Pewnego słonecznego dnia dziewczynka poznaje Astara- jak się potem okazuje elfa. Nikt inny poza nią, nie widzi go. Nieznajomy powierza jej bardzo ważną misję. Ocalić Avagoh, gdzie magia elfów słabnie. Jest to kraina z przeszłości. Kasia na początku trochę zmieszana postanawia wyruszyć w podróż do nieznanego miejsca. Najwyższy elf-  Intrat, każe odnaleźć jej Księgę Życzeń. Główną podejrzaną o kradzież jest Eteria- wygnana elfka, która przestała wyrażać kolory. Takich jak ona nazywają tam Podzielonymi. W tamtej krainie można wyróżnić jedną zasadę: ,,Nie wyrażasz kolorów, MY ci nie ufamy". Koniec kropka. Kasia podejmuje się zadania. W drodze towarzyszą jej: gepard, gronostaj i ,,, jednorożec z ułamanym rogiem. Kasia przekonuje napotkanych mieszkańców Avagoh, że nie każdy kto nie wyraża kolorów, chce zrobić im krzywdę.  Wręcz przeciwnie. Uczy ich ufać innym bez względu na ten jeden aspekt. Tylko czy elfy jej zaufają? I co najważniejsze kto i gdzie mógł ukryć Księgę, czy to faktycznie była Eteria?
Fabuła powieści jest dla mnie naprawdę interesująca. Może trochę zarazem banalna, ale mi to w ogóle nie przeszkadzało przy czytaniu. Bohaterowie są naprawdę ciekawie wykreowani. Każdy z nich posiada swoje indywidualne cechy, każdy jest inny. To najbardziej mi się podoba. Różnorodność. Książka niesie za sobą przesłanie, które jest silne. Niby zwyczajna historia dla dzieci, a jednak nie do końca. Jest doskonale napisana, a także posiada niesamowite ilustracje, które tylko dodają klimatu. 
Podsumowując książka ciekawa jak na książkę dla młodszych odbiorców. Polecam każdemu kto ma ochotę się odstresować i przy okazji sięgnąć  po pozycję wartą uwagi.