wtorek, 25 sierpnia 2015

Recenzja- ,,Łza" Lauren Kate!

Tytuł: ,,Łza"
Autorka: Lauren Kate
Ilość stron: 409
Wydawnictwo: Galeria Książki
Ocena: 9/10

Jak dobrze wiemy łzy mogą wyrażać wiele emocji: smutek, strach, zranienie, w niektórych momentach nawet gniew. Przez płacz czujemy się wyzwoleni. Pozwalamy, aby nasze odczucia wypłynęły z nas. A gdyby te niepozorne łzy, miały destrukcyjną moc?
Gdybyśmy NIGDY nie mogli uronić ani jednej, małej łzy? Co byśmy wtedy czuli?
Eureka jest zwyczajną nastolatką, która nie tak dawno straciła mamę w wypadku samochodowym. Dziewczyna przeżyła, ale straciła przez to słuch w jednym uchu. Od tamtej pory ojciec wysyła ją na wiele różnych terapii, od których Eureka ucieka najdalej jak tylko może. Nastolatka jest zamknięta w sobie. Czuje się samotna ze wszystkimi problemami z jakimi przyszło jej się borykać. Ma tylko dwójkę bliskich przyjaciół: Cat i Brooksa. Dziewczyna ma wrażenie, że tata nie kochał jej mamy. Znalazł sobie inną. Próbuje wytłumaczyć córce, że ona zawsze będzie dla niego najważniejsza, ale ona nie chce tego słuchać.Eureka czuje się osamotniona, gdy przebywa w domu. Pragnie nawet umrzeć. Myśli, że nikogo nie interesowałoby co się z nią stanie. Myśli, że gdy odejdzie, wszystkie kłopoty i troski znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. 
A jaki jest prawdziwy problem? Eureka nie może się wypłakać. Ostatnie zdanie jakie powiedziała jej mama brzmiało: ,,Nigdy, przenigdy nie płacz". Za każdym razem, gdy dziewczynie chciało się płakać, działy się jakieś dziwne i tajemnicze rzeczy, których nikt nie był w stanie logicznie wyjaśnić. 
Wszystko co przypomina nastolatce o mamie to: medalion, list, kamień i księga, w dziwnym języku. Po jakimś czasie poznaje Andera, do którego dziewczyna czuje coś więcej, chociaż w ogóle go nie zna. 
Co się stanie, gdy Eureka zbliży się do tajemniczego nieznajomego? Czego dowie się o samej sobie?
Książkę czytało mi się naprawdę przyjemnie. Myślę, że to wszystko zasługa stylu, w jakim pisze Lauren Kate. Bohaterowie są dobrze wykreowani. Każdy pełni ważną rolę. Wszyscy razem tworzą całość. Charakter głównej bohaterki zmienia się wraz z biegiem akcji. Nabiera pewności siebie. Wie o jak dużą stawkę walczy. Autorka genialnie włączyła wątek mitologiczny do powieści. Co czyni ją wyjątkową. Wymyśliła coś innego, oryginalnego. Dzięki temu lektura nie dłużyła się. 
2 tom już przeczytałem i wkrótce pojawi się jego recenzja. Książkę polecam każdemu, kto chce przeczytać o nowym świecie.